Złomowanie samochodu dostawczego
Zezłomowanie pojazdu to idealne rozwiązanie dla tych właścicieli samochodów dostawczych, którzy mają samochody nie posiadające już praktycznie żadnej wartości. Tą formę zbycia pojazdów wybierają czasem także osoby, którym zależy na czasie, a ewentualny zysk ze sprzedaży byłby niewysoki. Oddanie samochodu na złom nie jest zbyt czasochłonne. Jeśli na złom oddajemy samochód kompletny to wówczas zostanie on od nas odebrany bezpłatnie. Jeśli jednak po jego zważeniu okaże się, że zabraliśmy jakieś części to wówczas będziemy musieli trochę dopłacić. Czasem bywa tak, że specjalistyczna firma odbiera samochód dostawczy, przeznaczony do zezłomowania. Jedną z takich firm jest Złomowanie pojazdów Warszawa, które oferuje bezpłatne zezłomowanie samochodu, odbiór własną lawetą, a także wystawienie zaświadczenia o zezłomowaniu.
Czasami samochody przywożone są na złomowisko przez właścicieli. W tym drugim przypadku można niekiedy liczyć na niewielką zapłatę. Jeśli samochód zostanie samodzielnie dostarczony na złom i będzie kompletny to wówczas możemy otrzymać za niego nawet kilkaset złotych. Oddając samochód do stacji demontażu pojazdów powinniśmy sprawdzić czy działa ona legalnie. Jeśli chodzi o stacje demontażu pojazdów to zezwolenia takie wydawane są przez wojewodów, odpowiednich ze względu na miejsce usytuowania stacji. Jeśli oddamy samochód do firmy, która działa nielegalnie to wówczas nie uzyskamy od niej dokumentów, które są niezbędne do wyrejestrowania samochodu. Nie będziemy mieć żadnego potwierdzenia na to, że samochód został zdemontowany.
Zanim pojedziemy do stacji demontażu pojazdów powinniśmy przygotować sobie wszystkie dokumenty samochodu dostawczego, który chcemy zezłomować. Niezbędny będzie dowód rejestracyjny. Jeśli go zgubiliśmy lub utraciliśmy to wówczas powinniśmy zgłosić się do miejscowego Wydziału Komunikacji po zaświadczenie, które potwierdzi dane zawarte w dowodzie rejestracyjnym. Być może uda nam się również uzyskać kserokopię naszego dowodu rejestracyjnego. Wówczas sprawa stanie się jeszcze bardziej prosta. Do złomowania samochodu będzie potrzebna także karta pojazdu. Oczywiście tylko w przypadku kiedy była ona wydana. Jeśli zgubiliśmy ją czy też uległa ona zniszczeniu, to wówczas będziemy musieli napisać specjalne oświadczenie w tej sprawie. Tutaj na szczęście wystarczy tylko nasz podpis. Nie musimy mieć dodatkowego zaświadczenia z urzędu. Żadna firma zajmująca się demontażem samochodów nie zezłomuje też naszego auta, jeśli nie będziemy mieli ze sobą jego tablic rejestracyjnych. Jeśli kupiliśmy samochód dostawczy, ale jeszcze nie zdążyliśmy go przerejestrować na siebie to wówczas musimy zabrać ze sobą umowę kupna sprzedaży. Nikt nie uwierzy nam na słowo, że samochód jest naszą własnością. Umowa kupna sprzedaży musi zawierać wszystkie elementy, o których można przeczytać w Kodeksie Cywilnym. Samochód dostawczy, który chcemy oddać na złom koniecznie musi mieć widoczne znaki identyfikacyjne.