Magazyny do wynajęcia, czyli ważny element każdego dużego biznesu!

Magazyny do wynajęcia to obecnie bardzo ciekawa alternatywa dla budowania własnego miejsca do składowania towarów. Bez wątpienia jest także fakt, że wynajem magazynu ma wiele atutów, które mądrze zarządzana firma z pewnością przekuje na zysk. Czy jednak na pewno powierzchnie magazynowe do wynajęcia są lepszym rozwiązaniem niż zainwestowanie i postawienie nowego budynku, który sprawi, że powierzchnia magazynowa będzie naszą własnością? Co przemawia za tym, aby zdecydować się na takie rozwiązanie? Przyjrzyjmy się temu tematowi trochę bliżej!

  1. Wynajem magazynu – kiedy warto się na niego zdecydować?
  2. Powierzchnie magazynowe do wynajęcia – co przemawia za takim rozwiązaniem?
  3. Powierzchnia magazynowa i jej rola w dzisiejszym biznesie!

Wynajem magazynu – kiedy warto się na niego zdecydować?

Magazyn to ogólnie miejsce, bez którego nie istniałoby wiele firm czy zakładów. Cały przemysł produkcyjny, wydobywczy czy chociażby transportowy, w dużej mierze bazuje, a czasem wręcz opiera się na powierzchniach magazynowych. Jednak, kiedy wynajem magazynu może okazać się rozwiązaniem koniecznym? Najogólniej mówiąc, wtedy, kiedy okazuje się, że aby nasza firma cały czas się rozwijała, potrzebuje dodatkowego miejsca magazynowego. I tutaj warto na tą sprawę spojrzeć z różnych perspektyw. Z jednej strony, działanie na rynku wewnętrznym danego państwa wymaga dobrego planowania logistycznego w celu pokazania swoim aktualnym, ale i potencjalnym klientom, że to ich potrzeby są dla nas najważniejsze. Dobre zaplecze magazynowe, bez wątpienia jest dowodem na to, że jako partner biznesowy, rozumiemy potrzeby naszych klientów i myślimy także o nich i ich wygodzie w kontekście odbioru lub dostępu do oferowanego przez nas towaru.
Z drugiej strony, nasza firma może działać na różnych rynkach zagranicznych. W takiej sytuacji tym bardziej potrzebna jest nam powierzchnia magazynowa, która ułatwi logistykę, ale także zapewni odpowiedni poziom zatowarowania, szczególnie w sytuacji kryzysowej lub wystąpienia niezależnych od nas problemów. Tutaj świetnym przykładem może być sytuacja wywołana pandemią, kiedy to w początkowej jej fazie, nastąpił wielki problem z transportem międzynarodowym i przez chwilę nikt nie wiedział, kiedy i jak się on zakończy. Jedynie firmy posiadające odpowiednie zapasy magazynowe – a co za tym idzie odpowiednie magazyny – mogły zapewnić swoim klientom ciągłą obsługę.
Chociażby te dwie rzeczy, o których wspomnieliśmy pokazują chyba dość jasno, jak ważna jest odpowiednia powierzchnia magazynowa.

Powierzchnie magazynowe do wynajęcia – co przemawia za takim rozwiązaniem?

Co jednak przemawia za tym, aby skorzystać z tego co oferują powierzchnie magazynowe do wynajęcia, zamiast budować magazyn od podstaw? Okazuje się, że bardzo wiele rzeczy. Magazyny do wynajęcia posiadają wiele cech, które pozwalają na to, aby postawić właśnie na takie rozwiązanie. Na przykład, nie każda firma – nawet duża – może, albo też chce pozwolić sobie na budowanie własnego magazynu w kilku państwach świata. A przecież nie brakuje dziś firm, które działają międzynarodowo i operują swoim towarem w wielu miejscach globu.
Inna sprawa to fakt, że postawienie własnego magazynu wiąże się z ciągłą obsługą takiego miejsca. W przypadku gdy zdecydujemy się na wynajem magazynu, wszelkie sprawy związane z jego obsługą czy konserwacją, spadają na właściciela, do którego należy powierzchnia magazynowa. Co ciekawe, często jeden właściciel nieruchomości logistycznych, oferuje powierzchnie magazynowe do wynajęcia w kilku krajach Europy, zatem wszystkie formalności dotyczące kilku magazynów, możemy szybko i wygodnie załatwić za jednym razem. A może do tego uda się uzyskać jeszcze jakiś rabat? Kto wie?
No i jeszcze jedna ważna sprawa – budowa magazynu to duża inwestycja, która pochłania olbrzymie nakłady finansowe. W związku z czym nie będziemy mogli zainwestować tych pieniędzy w inne rzeczy związane z nasza firmą. Warto wiec czasem myśleć w kategoriach “magazyn wynajem”, a nie “magazyn budowa”.

Powierzchnia magazynowa i jej rola w dzisiejszym biznesie!

Jakby nie było, musimy pamiętać, że obecnie powierzchnia magazynowa to coś co odgrywa bardzo ważna rolę w prowadzeniu wielu rodzajów biznesu. Warto nie zapominać o tej roli i w odpowiednim momencie reagować, gdy okaże się, że potrzebujemy zdecydowanie więcej miejsca na towary niż miało to miejsce kiedyś. W sumie to przecież dobry znak – wskazuje bowiem na to, że jako firma rozwijamy się, czyi idziemy w dobrym kierunku.
Warto też myśleć nieszablonowo. To, że coś jest traktowane jako powierzchnia magazynowa nie oznacza wcale, że nie może pełnić innej roli. Przecież czasem może być tak, że magazyn jest także miejscem, gdzie znajdują się biura czy gdzie załatwia się wszelkie formalności związane z obsługą klientów. Wiele zależy do naszej umiejętności zarządzania daną nieruchomością.
Jakby nie patrzeć, magazyny były, są i będą potrzebne w wielu firmach. W końcu to w dużej mierze od nich zależy efektywności danego przedsiębiorstwa. Szczerze mówiąc, są one ważniejsze niż może nam się często wydawać!