Koszty transportu ciężarowego – co się na to składa?

Niewiele firm może sobie pozwolić na kupno własnego samochodu dostawczego do transportowania towarów. Z tego powodu najczęściej się zleca wykonywanie tego typu usług firmom zewnętrznym, które mają do tego odpowiednie środki. Z jakimi kosztami należy się w takich przypadkach liczyć?

Wyszczególnienie kosztów

Samo zlecenie takowej usługi nie jest w żadnym wypadku skomplikowaną czynnością. Obecnie jest sporo firm które działają w branży, więc nie powinieneś mieć żądnych problemów z tym, aby kogoś znaleźć odpowiedniego dla siebie. Najlepiej jest jednak brać tutaj pod uwagę wyłącznie najlepsze i najbardziej sprawdzone firmy transportowe dzięki którym będziesz w stanie mieć całkowitą pewność co do prawidłowego wykonywania zleceń.

Na koszty w przypadku usług transportowych składa się głównie:

  • Pojemność samochodu i jego ładowność
  • Cała długość trasy przejazdu
  • Rodzaj transportu
  • Wszystkie dodatkowe usługi
  • Ogólny rodzaj samochodu i jego naczepy

Sposoby rozliczania

Można tutaj tak naprawdę wyszczególnić dwa, najbardziej popularne sposoby, czyli rozliczanie się od kilometra albo ryczałtowo. Jak nietrudno się domyślić, pierwszy przypadek opłata będzie naliczana w zależności od tego ile liczy sobie kilometrów dana trasa. Natomiast w rozliczeniu ryczałtowym przeważnie jest określony odgórny limit kilometrów w danym okresie czasu albo w obrębie danego miasta.

Jak wyglądają ceny?

Jeśli mówimy o niewielkiej furgonetce, która może przewieź maksymalnie do 1,5 tony, to ceny zaczynają się już od 1,40 zł za jeden przejechany kilometr. Jeśli zaś zdecydujesz się na wynajęcie pojazdu o ładowności 5 ton, to wtedy stawka może wynieść nawet 2,50 zł za km. Auta przewożące 24 tony mogą Cię kosztować do 5 złotych za km.

Oczywiście stawki mogą się różnić w zależności od przewoźnika, a wszystko to, co podaliśmy tutaj to są takie wartości wyjściowe.