Jakie są najczęstsze błędy w spedycji i transporcie?

Nie jest tajemnicą, że spedycja i transport są jednymi z najbardziej rozwiniętych branż w przemyśle, gdzie cały czas poszukuje się bardzo dobrze wyszkolonych pracowników. Ludzie, którzy mają okazję pracować w tej branży muszą być naprawdę odporni na stres i pracę pod presją czasu, bowiem jest to w zasadzie codzienność. Poniżej przedstawiamy najczęstsze błędy, które mogą znacząco wpływać na efektywność podejmowanych działań w branży spedycyjnej.

Źle dobrana forma transportu

Jest to jeden z bardzo często popełnianych błędów, bowiem poprzez nieumiejętne dobranie przewoźnika można narazić na szwank cały transport. Szczególnie jeśli chodzi o bezpieczne i terminowe dostarczenie danego towaru do klienta. Czasami może za to odpowiadać np. uszkodzenie pojazdu, który będzie przeładowany.

Niepoprawnie sporządzone umowy

Tutaj także można natknąć się na wiele nieprawidłowości, które najczęściej wynikają z sytuacji, kiedy to ktoś nie jest zbyt doświadczony i przerasta go sporządzenie umowy. W wielu wypadkach jest tak, że spedytor zamiast umowy zlecenie, daje przewoźnikowi umowę na przewóz, dodatkowo jeszcze zawierając w umowie niedozwolone zapisy.

Niejednokrotnie zdarzają się komplikacje w nadaniu czy odbiorze ładunku. Z jednej strony może się to wszystko wydawać niezbyt ważne, jednakże może to mieć ogromne znaczenie w perspektywie całej współpracy i narażenia się na kary finansowe.

Niewłaściwe dobranie trasy przejazdu

Należy być stale na bieżąco z aktualnymi mapami, gdzie będą wyznaczone np. roboty drogowe czy też wyłączone z ruchu odcinki. Należy również brać pod uwagę fakt, że nie wszędzie samochody ciężarowe będą mogły przejeżdżać. Jeśli spedytor nie sprawdzi dokładnie trasy, to wtedy naraża kierowcę na stanie w korkach i kombinowanie objazdów, a co za tym idzie opóźnienie w dostawie towaru na miejsce.