Jaki samochód sprawdzi się w roli taxi bagażowego?

Kiedy mamy problem z samochodem, a potrzebujemy szybko dojechać na umówione spotkanie, nie pozostaje nam nic innego, jak wezwanie taksówki. W komfortowych warunkach i z doświadczonym kierowcą w mgnieniu oka i co najważniejsze bezpiecznie dojedziemy na wskazane miejsce. Co ważne jeśli podróżujemy z bagażem w postaci walizki, lub innego pakunku, kierowca ma obowiązek nas zabrać, a nasz bagaż umieścić w bagażniku swojej taksówki. A co kiedy planujemy przeprowadzkę lub kupiliśmy nowe meble, które musimy dostarczyć do mieszkania? Zapewne najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji będzie taksówka bagażowa. Jaki jednak samochód najlepiej nadaje się do tego typu działalności, tak aby sprzęt dotarł cało i bezpiecznie pod wskazany adres?

O odpowiedzi na te pytania, a także na szereg innych związanych z tematyką wyboru auta odpowiedniego do świadczenia usługi taxi bagażowego, zapytaliśmy Pana Krzysztofa z firmy Taxi Tarnowskie Góry. Poniżej zamieszczamy podsumowanie otrzymanych od niego informacji.

Ustawa o transporcie drogowym jasno wskazuje możliwe rozwiązania. Taksówką bagażową może zostać samochód o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony i ładowności nieprzekraczającej 2,5 tony oraz wyposażony w przynajmniej jedno miejsce dla pasażera. Jest to potrzebny wymóg, ponieważ każdy kto zleca przewóz, zazwyczaj pragnie uczestniczyć we wszystkich czynnościach dotyczących przetransportowania jego często cennego ładunku i dopilnowania, aby wszystko odbyło się z największą starannością.

Samochód przeznaczony na taksówkę bagażową jest zwykle zabudowany kontenerem, o odpowiednich rozmiarach. Dobrze jeśli ma on około 4 metrów długości oraz 2 metrów wysokości i szerokości. Takie wymiary zwykle wystarczają do przewozu większości przedmiotów i towarów. Dobrze, żeby dodatkowo był wyposażony w windę, która pozwoli na łatwe zapakowanie ciężarów o masie nawet do 500 kilogramów. Oczywiście nie należy zapominać o pasach mocujących zamontowanych w taksówce bagażowej. Za ich pomocą można właściwie zabezpieczyć ładunek, co zapobiegnie jego przesuwaniu się podczas transportu. To niezwykle ważne akcesorium. Nikt nie chce przecież, żeby jego cenny bagaż dotarł uszkodzony do miejsca docelowego. W taksówce bagażowej powinien znaleźć się także paleciak, który ułatwi podnoszenie poszczególnych części załadunku. Co prawda nie jest on w standardowym wyposażeniu samochodu, ale firmy świadczące tego typu usługi powinny dysponować takim dodatkowym sprzętem. Nieoceniona będzie także pomoc kierowcy bagażówki, który w kreatywny sposób potrafi rozmieścić ładunek i logistycznie zaplanować kolejność układania poszczególnych przedmiotów wchodzących w skład przewożonego wyposażenia mieszkania.

Auto, które chcemy wykorzystywać w roli taksówki bagażowej powinno być także w doskonałym stanie technicznym i spełniać wszystkie wymogi przepisów o transporcie w ruchu drogowym. Konieczne jest regularne sprawdzanie stanu technicznego auta w godnej zaufania stacji diagnostycznej, tak aby podczas wykonywania zleceń dla klientów nie mieć żadnych nieprzyjemnych problemów technicznych z autem. Odpowiednia jego wielkość i ładowność, a także dodatkowe wyposażenie, pozwolą na bezpieczny transport naszego ładunku.